Torsdag, december 05, 2019

Referat bestyrelsesmøde den 25. marts 2019

Tilstede:

Michael

Steen

John

Tina

Asger

Afbud:

Christina

Opfølgning og status P-holdet

Med baggrund i tidligere fremsendt mail fra Lasse Hansen, nåede bestyrelsen i fred og fradragelighed enighed om, at Asger forlader sin bestyrelsespost i TIK Motionscykling. Resten af bestyrelsen takkede Asger for hans arbejde i bestyrelsen hvorefter Asger ikke deltog i resten af bestyrelsesmødet.

TIK Motionscykling har stadig en aktiv P-holdsgruppe, der fortsætter som hidtil.

Klubtøj

Steen henter klubtøjet hos Campione onsdag den 27/3 og medlemmer har mulighed for at kunne afhente sit klubtøj torsdag den 28/3 kl. 19:15 i TIK Klubhus. Her vil Michael stå for udleveringen og kunne mobilepay tilskud til dig.

Vi åbner for en ny omgang bestilling hos Campione, og de medlemmer som ikke tidligere har bestilt, er stadig berettiget til tilskud.

OBS: Vi har en Ny Jakke str. Large på lager. Pris 1095 kroner.

Henvend dig til bestyrelsen hvis du er interesseret i at købe den.

Hjemmesiden

Da klubbens hjemmeside er ved at blive indhentet af den elektroniske udvikling og ikke rigtig kan følge med uden det vil koste rigtig mange penge, har bestyrelsen kigget efter andre muligheder. Bestyrelsen har valgt en hjemmeside gennem TIK, som er gratis, dog vil der være en minimal udgift da bestyrelsen vælger at beholde klubbens web-hotel, som vil pege over til den nye hjemmeside. Vi forventer at den nye hjemmeside er aktiv om 14 dage.

Birgitte bliver tovholder på hjemmesiden, og har du noget du ønsker at få lagt på hjemmesiden, skal du kontakte Birgitte for dette. (Birgitte står ikke for redigering af artikler mv, du skal selv komme med teksten).

Spinning

Et spinningsudvalg bestående af Henrik, Charlotte, Kate og John C, vil se på mulighederne for næste sæson.

John indkalder til møde.

Jubilæum

Klubben kan fejre 20-års jubilæum i 2019 – og det skal fejres.

Festen planlægges af holdes i TIK Klubhus og kunne du tænke dig at være med i festudvalget, så henvend dig til bestyrelsen.

Christian Gylling har vist interesse for at deltage i festudvalget.

Tilskud

Bestyrelsen vil behandle anmodninger om tilskud til arrangementer (fx deltagelse i cykelløb), der opfylder kriterier som:

o   Det er klubfællesskabet, der er i fokus således at der i videst muligt omfang søges at køre samlet

o   Mindst 5 deltagere (gerne flere)

o   Man kører i TIK’s klubtrøje

Vi har fået en opfordring fra et klubmedlem om at gøre opmærksom på Hedeboløbet som er den 23/6-2019. Det er et ”lokalt” løb, ude i Tune, med to forskellige distancer.

 

Næste bestyrelsesmøde er den 20. maj 2019, kl. 19:00 hos Steen.

 

 

logo

Antal medlemmer

Der er nu 90 medlemmer i klubben
Sidst opdateret 14-05-2019 08:16

Find os på Facebook

FB f Logo blue 100

Få mere dynamisk information om klubben, ændring i træningstider mm.